Maja ajalugu

Valgevillat teavad ja mäletavad kohalikud inimesed Toila Oru pargi Valge Majana, mille ajalugu ulatub eelmisesse sajandivahetusse. Oru pargi Koertemaja ehk Valge maja kuulus algselt Oru lossi hoonestuse koosseisu.

Maja ehitati aastatel 1897-1899, kui rajati Oru loss ja park.  Maja ehitati lossi rajamise ajal koerte majaks. Jelissejevid – Toilasse Oru lossi rajanud kuulus Peterburi kaupmeeste perekond – kasvatasid jahikoeri ja nende jaoks see maja ehitatigi. Räägitakse, et majas oli ruumi kolmekümnele koerale ja nende jaoks oli eraldi viis teenijat.

Esimese Eesti Vabariigi ehk presidendi residentsi ajal asus majas politseijaoskond. Teise Maailmasõja ajal oli seal sakslaste politseijaoskond ning peale sõda kasutas hoonet okupatsioonivõimude piirivalve.

Hiljem on maja olnud kasutuses kui Toila haigla, nakkushaigla, lastehaigla, tuberkuloosi sanatoorium, Kohtla-Järve linnavalitsuse suvila, kunstitöökoda ja korter, metskonna haldushoone, lühikest aega on alumisel korrusel tegutsenud ka väike kohvik.

Tänasel päeval asuvad hoone alumisel korrusel Toila Perearstikeskuse ruumid.

Meie Valgevillat tutvustava video leiad siit.